Uwaga! Czy wiesz, że wypłacone odszkodowanie za naprawę samochodu ze szkody rzeczowej po wypadku mogło zostać zaniżone?
Wiesz, że możesz otrzymać wyrównanie z tytułu OC sprawcy oraz AC? Wystarczy analiza kosztorysu.
Pomożemy Ci na każdym etapie dochodzenia wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela!
Jakie koszty pokrywa OC sprawcy wypadku?
Powypadkowe odszkodowanie z OC sprawcy powinno pokryć wszelkie koszty naprawy pojazdu, umożliwiając przywrócenie go do stanu sprzed zdarzenia. Niestety Towarzystwa Ubezpieczeniowe niejednokrotnie zaniżają kwoty związane z likwidacją szkody, stosując różne techniki.
Zaniżenie z powodu zastosowania w kosztorysie nieoryginalnych części. Czy ubezpieczyciel może zaniżyć wartość części zamiennych?
Istnieje obowiązek przywrócenia stanu rzeczy sprzed wypadku, czyli wymienienia części uszkodzonych na nowe i oryginalne. A zatem ubezpieczyciel nie może narzucać zamiany uszkodzonych elementów na nieoryginalne przez uwzględnianie amortyzacji, a tym samym nie może liczyć kosztów części zamiennych po cenach części nieoryginalnych.
Czy ubezpieczyciel może kwestionować koszty naprawy i wymianę części na oryginalne?
Zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża ceny robocizny i lakierowania. W każdym kosztorysie powinny być zastosowane ceny średnie a niestety często są stosowane ceny najniższe i dlatego w wielu przypadkach rzetelny kosztorys może być nawet o 50% wyższy od tego sporządzonego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Często ubezpieczyciel również zabezpiecza się przed uwzględnieniem części oryginalnych, twierdząc, że wartość pojazdu wzrośnie lub że wypłacą odszkodowanie z uwzględnieniem części oryginalnych tylko wówczas jak poszkodowany przedstawi rachunki za części. W obu przypadkach dochodzi do przekroczenia prawa, ponieważ wymiana części uszkodzonych, ale oryginalnych na nowe i oryginalne nie wpływa na wartość auta.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął stanowisko, że stosowanie przy szacowaniu szkody wartości części zamiennych o porównywalnej jakości narusza zasadę pełnego odszkodowania.
We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach przy sporządzaniu kosztów naprawy należy brać ceny części oryginalnych.
Jakie są etapy prowadzenia sprawy?
- Przesyłasz nam tylko pełnomocnictwo, dokumentację związaną ze zdarzeniem i znane Ci dane dotyczące zdarzenia.
- W pierwszej kolejności wysyłamy w Twoim imieniu wezwanie do ubezpieczyciela o dobrowolne spełnienie Twoich roszczeń.
- Kierujemy pozew do sądu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, co ułatwia prowadzenie sprawy.
- Czas na rozprawę: potrzebujemy Twojej obecności na jednej rozprawie, na której opowiesz swoją historię. Nie martw się – będziemy tam z Tobą!
- Po prawomocnym wyroku Sądu w razie potrzeby pomagamy Ci w uzyskaniu świadczeń od ubezpieczyciela.
Jakie dokumenty należy przedłożyć, aby ubiegać się o odszkodowanie?
To już zależy od poszkodowanego, czy przedstawi rachunki za naprawę pojazdu, czy kosztorys naprawy samochodu.
Ile czasu możesz ubiegać się o należne świadczenie?
Praktyką stosowaną przez ubezpieczycieli jest zaznaczanie na decyzji o wypłacie odszkodowania, iż terminu na odwołanie wynosi tylko 30 dni. Tymczasem termin ten wynosi 3 lata. Ubezpieczyciele w ten sposób liczą na Twoją niewiedzę i zniechęcenie Cię do podjęcia kroków na drodze prawnej.
Fachową pomoc i opiekę prawną zapewni Państwu wykwalifikowany zespół prawników z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw przeciwko Towarzystwom Ubezpieczeniowym o wypłatę należnego odszkodowania.
Możemy Państwu pomóc! Zapraszamy do bezpłatnej weryfikacji, w której ustalimy o ile Pana/Pani kosztorys został zaniżony!